توسعه سازمانی چیست؟ همه چیز درباره توسعه سازمانی

توسعه سازمانی

توسعه سازمانی، یکی از فرایند هایی است که اخیرا، توجه افراد بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. در واقع باید اشاره کنیم که امروزه، توسعه سازمانی، عملیاتی است که در پی آن، می توان به بهترین و عالی ترین شکل ممکن، اقدام به  سمت و سو دادن شرکت، به سمت رسیدن به اهداف آن نمود. اگر با توسعه سازمنی آشنایی ندارید و مفهوم آن را نمی دانید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.چرا که توسعه سازمانی، کاملا متفاوت با سایر روش های سنتی که در پی آن ها، در فرهنگ و رفتار سازمان تغییراتی را ایجاد می نمود است و در نتیجه، شاید شناخت کافی بر روی این عملکرد و اهداف آن نداشته باشید.

علاوه بر این باید اشاره کنیم که مفاهیم متعددی هستند که شاید، تشابهات بسیار زیادی با توسعه سازمانی داشته باشند، اما با این اوصاف، در عمل بسیار متفاوت بوده و هر کدام، اهداف متفاوتی را دارند. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید و همه چیز را درباره توسعه سازمانی بدانید.

تعریف توسعه سازمانی (توسعه سازمانی چیست؟)

توسعه سازمانی یا OD به مجموعه ای از عوامل و اقداماتی گفته می شود که به منظور، بهبود سازمان و در واقع، دسترسی آسان تر به اهداف به کار برده می شوند. توسعه سازمانی، مجموعه ای از انواع علوم، نظریه ها، فعالیت ها و به طور کلی، فرآیند ها می باشد که همگی با هم، به رشد سازمان و همچنین بهبود عملکرد آن کمک می کنند.

به بیان بهتر، توسعه سازمانی عملیاتی است که در طی آن، تمامی اقدامات و فرایند ها به طور کامل تقویت شده و در نهایت، این مساله، به رشد و دسترسی به اثربخشی بیشتر سازمان، کمک خواهد کرد.

توسعه سازمانی را با توسعه منابع انسانی اشتباه نگیرید!

طبیعتا برای موفقیت شرکت ها و دسترسی آن ها به بهره وری و اثر بخشی مطلوب، نیاز است تا کارمندان آن، به بهترین شکل خود کار کنند. در واقع باید اشاره کنیم که توسعه سازمانی، دارای عوامل و دستوراتی است که مبتنی بر بهبود عملکرد نیروی انسانی بوده تا در نهایت بتواند خروجی مناسب را از آن ها دریافت کرده و به اثربخشی موسسه دست پیدا کند. این مساله سبب می شود تا بسیاری از افراد، توسعه سازمانی را با توسعه منابع انسانی اشتباه تلقی کنند. اما باید اشاره کنیم که توسعه سازمانی، تمام تلاش خود را در راستای افزایش بهره وری سازمان برای رسیدن به اهداف آن به کار می برد. در صورتی که توسعه منابع انسانی، تنها به رشد شخصی افراد توجه کرده و در نهایت، سبب می شود تا هر فردی بتواند به راحتی و آسانی، اقدام به بهتر نمودن خود در امور کند.

عوامل موثر بر توسعه سازمانی

اصول و عملکرد جالب توسعه سازمانی

در توسعه سازمانی، می توان به این مساله توجه نمود که دیگر قرار نیست مانند روش های قدیمی ای که در گذشته به کار برده می شدند تا بتوانند روند کلی سازمان را به سمت و سوی مناسب و خوب ببرند، عمل کرد. بلکه در توسعه سازمانی امروزه، می توان به این امر توجه نمود که مشکلات تک به تک مورد بررسی و حل و فصل قرار نمی گیرند. بلکه باید اشاره کنیم که توسعه سازمانی امروزه، الگو های رفتاری را بررسی کرده و در نهایت، به جای این که پس از بروز هر مشکل به آن ها توجه کند، اقدام به پیش بینی تمامی مشکلت نموده و در نهایت، قبل از این که این مشکلات به وجود بیایند، اقدام به جلوگیری از آن ها می نمایند.

عوامل کمک کننده در موفقیت توسعه سازمانی

توسعه سازمانی، همانند بسیاری از عواملو فعالیت های دیگر، نیاز به پیگیری و مدیریت در طول اجرا می باشد. و در واقع باید اشاره کنیم که نمی توان اقدامات اولیه برای توسعه سازمانی را در پیش گرفت و سپس تمامی پروژه را به حال خود رها نمود. به همین سبب باید اشاره کنیم که عواملی وجود دارد که به تحقق توسعه سازمانی کمک می کنند و در واقع برای مشاهده نتیجه خوبی از فرآیند توسعه سازمانی باید آن ها را نیز در نظر گرفت. در ادامه تمامی این عوامل را معرفی کرده ایم.

  • هر فردی باید نقش خود را به خوبی بشناسد و از باید ها و نباید های حوضه کاری خود آگاهی کامل داشته باشد. به طور کلی مداخله در امور مختلف در سازمان ها امری است که باید به طور دقیق به آن ها توجه کرد.
  • زمان مناسبی را برای انتخاب مدیران مناسب صرف کرد. وظیفه این مدیران پیگیری و دنبال کردن شرایط و نحوه اجرای توسعه سازمانی می باشد و در نتیجه، صلاحیت آن ها باید به خوبی بررسی شود.
  • وظایف مدیران منتخب باید تعیین شود و آن ها باید بتوانند به خوبی ارتباطی که میان توسعه سازمانی را با اهدافی که این سازمان دارد به افراد منتقل کنند تا هر فرد به طور جدی اقدام به پیگیری و انجام دادن امور خود باشند.
  • تعهد به اجرای این برنامه بسیار مهم است و به همین سبب باید اشاره کنیم که تمامی اعضا باید به خوبی تمامی روند ها را بدانند و تعهد لازم برای پیگیری آن ها را دنبال کنند.
توسعه سازمانی چیست

توسعه سازمانی بهترین عامل پیشرفت سازمان

هر سازمانی نیاز به استفاده از برخی از روش ها و اصول است که بتواند به دسترسی به اهداف خود کمک کن. با بهره مندی از اصول توسعه سازمانی و انجام آن ها می توان به خوبی و به راحتی، اقدام به هموار نمودن مسیر هدف سازمان کمک کرد و به وضوح افزایش بهره وری و اثر بخشی را در سازمان مشاهده نمود.