توسعه رهبری چیست؟ آشنایی با این مهارت

توسعه رهبری

توسعه رهبری، یکی از فعالیت هایی است که هر مدیر کسب و کاری باید از آن بهره مند باشد. در واقع، یکی از طبیعی ترین و واضع ترین مسائلی که در خصوص رهبری وجود دارد، این است که باید به طور دائم در حال افزایش دانش، آگاهی و مهارت های خود باشد. این مهارت ها کمک می کنند تا یک رهبر، شایستگی رهبر بودن را داشته باشد و به بیان بهتر، یک رهبر خوب را تشکیل دهد. جایگاه رهبری جایگاهی است که به طور دائم با چالش ها و سختی های متعددی رو به رو است. و همین مساله سبب می شود که زمان لازم برای پرداختن به امور دیگر، باقی نماند. اما باید اشاره کنیم که به منظور دسترسی به بالاترین جایگاه ها و تبدیل شدن به یک رهبر خوب، توانایی کنترل تمامی مسائل و مهم تر از همه، توسعه رهبری، از جمله امورات و مهارت هایی است که باید از آن ها برخوردار باشد.

امروزه رهبران بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که همگی مسئولیت اداره بخش های کوچ و بزرگ را بر عهده دارند. هر فردی که هدف رهبری را دارد، باید در هر مرحله ای، با تمامی مهارت ها و دانشی که باید بلد باشد، آشنا باشد. شناسایی این مهارت ها مسیر را برای نزدیک شدن به پیشرفت و تبدیل شدن به یک رهبر خوب، هموار خواهد کرد. توسعه رهبری نیز به طور کلی، در خصوص دستیابی به مهارت ها و رسیدن به بالا ترین و بهترین جایگاه مدیریت می باشد. در ادامه این مطلب، به طور کامل همه چیز را درباره توسعه رهبری، و نکات مهمی که در خصوص آن ها وجود دارد بیان کرده ایم. اگر قصد دارید تا تبدیل به یکی از بهترین رهبران در دنیا شوید و مهارت های خود در رهبری را تقویت کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

مهارت های توسعه رهبری

توسعه رهبری چیست؟

توسعه رهبری مجموعه ای از اقدامات است که یک رهبر با انجام دادن آن ها، تبدیل به رهبری با بهترین ویژگی ها شود. به بیان دقیق تر، توسعه رهبری، کمک می کند تا یک رهبر، تبدیل به فردی شود که مهارت های به روزی دارد، قابلیت های ایده آل و مطلوبی دارد، و همچنین هم سطح با شرایط و دانش امروزی باشد. این مساله، سبب می شود تا فردی که اقدام به توسعه رهبری کرده، تبدیل به یکی از نام دار ترین و محبوب ترین رهبران شود. اما باید اشاره کنیم که امروزه، مراحل مختلفی از توسعه رهبری وجود دارد.

مراحل توسعه رهبری

توسعه رهبری، به هر فردی کمک می کند تا با توجه به جایگاهی که دارد، مهارت ها و توانایی های لازم را به دست آورد. به بیان بهتر، هر فردی که ثصد توسعه رهبری داشته باشد، ابتدا باید ببیند که در چه مرحله ای قرار دارد. و سپس متناسب با جایگاه خود در مراحل توسعه رهبری، اقدام به بهره مندی از دستورالعمل های آن ها کند. در مطلب زیر، تمامی مراحل این مهم را ذکر کرده ایم.

1. توسعه رهبران نو ظهور

رهبران نو ظهور، باید بیشترین تلاش را برای تبدیل شدن به یکی از بهترین و ایده آل ترین رهبران کنند. در واقع باید اشاره کنیم که امروزه، افراد بسیار زیادی برای رهبر شدن و شروع مسیری تازه اقدام می کنند. اما باید اشاره کنیم که در این مسیر، باید تلاش های متعددی را در راستای توسعه رهبری خود انجام دهند. به عنوان مثال یک رهبر نو ظهور، علاوه بر مهارت های ارتباطی و مدیریتی که باید درون خود تقویت کند، باید برخی از اقدامات مربوط به توسعه رهبری را نیز همزمان با آن انجام دهد.

از جمله موارد توسعه رهبری نو ظهور می توان به خود ارزیابی، coaching، مدیریت تیم و هدایت یک تیم کاری، مشخص نمودن و کنترل پروژه های کلیدی، اشاره کرد. اگر شما نیز یک رهبر نو ظهور هستید ابتلا تلاش کنید تا سایر رهبران نو ظهور را بشناسید و در نهایت، با تقویت این مهارت ها، به سادگی در راستای توسعه رهبری تلاش کنید.

2. توسعه مدیریت میانی

توسعه مدیریت میانی، یکی دیگر از مراحل توسعه رهبری می باشد. این مرحله نیز، سختی های خاص خود را دارد، چرا که مدیر و یا رهبری که در این مرحله قرار دارد، باید محیط اطراف خود و همچنین اتفاقاتی که در حوزه های اطراف خود افتاده است را بررسی کرده و با تحلیل آن ها شرایط را کنترل کند.در واقع باید اشاره کنیم که مدیری که در این مرحله قرار دارد، همزمان هم باید به تقویت مهارت های خود بپردازد و در عین حال، مواردی که در این مرحله از توسعه فردی وجود دارد را انجام دهد.

از جمله این موارد می توان به تقویت مهارت های ارتباطی و مواجه شدن با افراد و مدیران دیگر، coaching، کنترل و مدیریت یکی از اصلی ترین اقدامات سازمانی، رهبری افراد به صورت داوطلبانه، انجام ارزیابی های عملکرد، آموزش مهارت ها و عملکرد های جدید، شرکت کردن در جلسه ها و عملیات های جمعی، و … اشاره کرد.

3. توسعه رهبران ارشد

توسعه رهبران ارشد آخرین و سخت ترین مرحله از توسعه رهبری می باشد. چرا که در این مرحله، باید گروه ها و فکسب و کار های مختلف را، به شکلی واحد دید و در نهایت، اقدام به مدیریت آن ها کند. این فرد باید مهارت های بسیار بسیار زیادی را درون خود تقویت کرده باشد و در نهایت، رسیده به توسعه رهبری و آخرین مرحله از آن نیز، نیاز به تلاش های متعدد و بسیار زیاد دارد. از جمله فعالیت ها و موارد مربوط به توسعه ی رهبری در این مرحله می توان به coaching به صورت فردی و گروهی، ارزیابی عملکرد و ارزیابی 360 درجه، و … اشاره کرد.

توسعه رهبری ر جدی بگیرید

توسعه رهبری را جدی بگیرید!

اگر شما یک مدیر یا رهبر هستید، و از این موارد و اقدامات پیروی نمی کنید، باید اشاره کنیم که هر چه زود تر نسب به انجام این موارد اقدام کنید. در واقع، یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواردی که برای توسعه رهبری به آن توجه کرد و هر رهبری آن را انجام دهد، تشخیص مراحل توسعه رهبری و پیروی از موارد به خصوص آن ها می باشد. شما نیز اگر قصد دارید که تبدیل به یکی از بهترین و محبوب ترین مدیران و رهبران شوید، می توانید از مطالب بالا استفاده کنید و در این راستا، تلاش های متعددی را انجام دهید.