یک مدیر موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

successful-manager

مدیر موفق، مدیری است که بتواند مهارت های گوناگونی را درون خود پرورش دهد و در کنار این مهارت ها، با به کار گیری آن ها، بتواند تاثیرات بسیار زیادی در خصوص نزدیک شدن به اهداف موسسه، و دسترسی درست به نیاز ها و خواسته هایش داشته باشد. در واقع باید اشاره کنیم که استراتژی ها و الگوهای متعددی تعریف شده است تا مدیران بتوانند از آن ها بهره مند شوند ودر نهایت، اقدام به ایجاد روحیه مناسب در موسسه و همچنین دستیابی به بالاترین میزان بهره وری از جانب کارمندان خود کند. مدیر موفق، نیاز به داشتن ویژگی ها، خصوصیات اخلاقی، مهارت های متعدد، و همچنین دانش و آگاهی بسیار زیادی ر زمینه های کاری و به ویزه روانشناسی داشته باشد. اما این موارد، تنها کلیتی از ویژگی های یک مدیر موفق می باشد.

مدیر موفق با بهره مندی از خصوصیات و ویژگی های مختلف در خود، باید بتواند نقطه قوت هر کدام از کارمندان خود را کشف کرده و از آن ها به درستی و خوبی استفاده کند. همچنین، همانطور که می دانید، کارمندان ستون های اصلی یک استارتاپ، موسسه و به طور کلی یک شرکت هستند. به همین منظور، برای الهام بخشی به کارمندان و دادن روحیه به آن ها، نیاز به داشتن ویژگی ها و خصوصیات متعددی می باشد. با آگاهی از این ویژگی ها و خصوصیات می توان مسیر دسترسی به اهداف را بسیار راحت تر و آسان تر پیمود و در نتیجه، در مدت زمان کمتری به موفقیت دست پیدا کرد.

در ادامه این مطلب، به معرفی برخی از مهم ترین ویژگی های مدیر موفق پرداخته ایم. در نتیجه  اگر به دنیال آگاهی از ویژگی های مدیر موفق هستید و دوست دارید، بالاترین بهره وری را از کارمندان خود دریافت کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

لیست ویژگی های مدیر موفق

هیچ انسانی کامل و بی نقص نیست. به همین ترتیب، برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق و لایق، باید مهارت های بسیار زیادی را درون خود تقویت کرد. در لیست زیر این ویژگی ها ذکر شده است.

1. مسولیت پذیری

مسئولیت پذیری مهم ترین مساله ای است که به یک مدیر و حتی کارمند کمک می کند تا در مدت زمان کم تری به موفقیت دست پیدا کند. همانطور که می دانید، برای هر فردی در هر سمتی، یک حوزه ای از مسئولیت ها تدوین شده است. مسولیت هایی که هر فردی باید به خوبی از آن ها آگاه باشد و بداند که در چه حوزه هایی قار دارد. یک میدر موفق، با شناخت مسئولیت های خود، می تواند هم کار های خود را به خوبی انجام دهد، و هم الگوی مناسبی برای کارمندان خود می باشد.

مسئولیت پذیری مدیر موفق

2. تقویت فن بیان

یکی از مهم ترین خصوصیاتی که یک مدیر موفق دارد، توانایی برقراری ارتباط به بهترین شکل و همچنین داشتن شخصیتی گیرا و محبوب در محیط های شرکت می باشد. اما باید اشاره کنیم که این مورد نیاز به تمرین های بسیار زیادی دارد. کسب توانایی فن بیان مهارتی است که در زمان کوتاه به دست نمی آید. به همین سبب باید اشاره کنیم که اگر دوست دارید تبدیل به یک مدیر موفق شوید، حتما این مهارت را در خود تقویت کنید.

3. مهارت ارتباطی

فن بیان تنها یک گوشه از مهارت های ایجاد ارتباط می باشد. یکی از کاربردی ترین و مهم ترین ویژگی هایی که یک مدیر موفق باید داشته باشد، این است که باید بداند که چگونه با هر شخصی ارتباط برقرار کند. این مهارت، این توانایی را به مدیر موفق می دهد تا بتواند حوزه ارتباطی خود را گسترش دهد و همچنین بتواند تمامی نیاز ها و خواسته های کارمندان خود را تشخیص دهد و در نتیجه بداند که با هر فردی چگونه برخورد کند. اگر قصد دارید تا مدیر موفقی شوید، توصیه می کنیم سعی کنید تا توانایی خود در ایجاد یک تعادل در بین رفتار خود با تمامی افراد را تقویت کنید. این مهارت یکی از مهم ترین مهارت های یک مدیر موفق می باشد.

4. انعطاف پذیری مدیر موفق

هر مدیری، با داشتن مسئولیت های متعدد، به طور دائم با چالش های جدیدی از کسب و کار مواجه می شود. هر روز کارمندان با خواسته های جدید به شما وارد می شوند و در نهایت، عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند دلیل بسیار مناسبی برای تخریب روحیات شما باشند. اما باید اشاره کنیم که انعطاف پذیری مهارتی است که یک مدیر موفق باید داشته باشد. چرا که رفتار شما الگوی مهمی برای کارمندان شما می باشد و به همین سبب باید اشاره کنیم که با تقویت انعطاف پذیری می توانید بسیار به اهداف خود در خصوص مدیر موفق نزدیک تر شوید.

انعطاف پذیری مدیر موفق

5. توازن بین سخت گیری و ساده انگاری

سخت گیری یکی از عواملی است که سبب می شود تا کارمندان شما، کمی احساس ناراحتی کنند. به همین سبب، گاهی اوقات ساده انگاری و کاهش سخت گیری ها بسیار کاربردی و مهم می باشد. چرا که با این کار احساس نزدیکی بسیار بیشتری را به کارمندان خود می دهید و همچنین، در روحیه آن ها، تاثیرات بسیار زیادی را خواهید گذاشت. در نتیجه توصیه می کنیم حتما سعی کنید تا توازنی را بین سخت گیری و ساده انگاری ایجاد کنید تا در نهایت، به راحتی به موفقیت دستیابی پیدا کنید.